نقش مطالعات میان‌ رشته‌ای در توسعه‌ علمی و کار آفرینی کشور
تصویب گزارش توجیهی میان رشته‌ای"رایانش اجتماعی"
1398-01-01

پیرو سی و یکمین جلسه شورای آموزشی و پژوهشی پردیس البرز مورخ ۰۶/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ که با حضور اعضا محترم شورا و ریاست محترم پردیس البرز برگزار گردید، گزارش توجیهی میان رشته‌ای " رایانش اجتماعی" مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. مقرر شد به دلیل نیاز مبرم حوزه علوم اجتماعی به این میان رشته‌ای، اعضا کمیته تخصصی برنامه ریزی متشکل از اساتید دانشکده‌های علوم اجتماعی، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، و فناوری اطلاعات تشکیل گردد.

تعریف رشته: "رایانش اجتماعی" رشته‌ای است که در صدد جمع‌آوری و تحلیل داده‌های اینترنتی تولید شده توسط افراد به منظور ارزیابی نظریه‌های اجتماعی پیشین یا استفاده از روش‌های محاسباتی برای تولید نظریه‌های جدید است. با این تعریف، "رایانش اجتماعی" رشته‌ای است که از روش‌های علوم کامپیوتر استفاده می‌کند تا مکملی برای روش‌های سنتی علوم اجتماعی باشد.

ضرورت و اهمیت رشته: ا فزایش روزافزون استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، و وسایل هوشمند در دهه‌ی اخیر منجر به انفجار داده‌های رفتاری و اجتماعی قابل استفاده برای محققین شده است. این مهم یک فرصت تاریخی بی سابقه برای محققین علوم اجتماعی فراهم کرده است تا بتوانند با جزئیات بسیار بیشتری به مطالعه‌ی ویژگی‌ها، رفتار، پویایی و تعاملات انسانی و اجتماعی افراد بپردازند.

هدف رشته: روش‌های سنتی مورد استفاده در علوم اجتماعی، مانند نظرسنجی، مصاحبه، تحقیقات میدانی و روش‌های آزمایشگاهی، هزینه‌بر و زمان‌بر هستند و در مواردی نیز قابل استفاده برای مطالعه‌ی روابط بین‌انسانی و جریان‌های سیاسی و اجتماعی موجود در فضای مجازی نیستند. محقق شدن چنین مطالعات میان رشته‌ای نیازمند افرادی است که هم بر نظریات و روش‌های علوم اجتماعی تسلط داشته باشند، هم دارای مهارت‌های محاسباتی لازم باشند و هم با ادبیات تحقیق در این حوزه آشنا باشند. هدف از ایجاد رشته‌ی "رایانش اجتماعی" آموزش و تربیت چنین افرادی در مقطع تحصیلات تکمیلی است.